Rekonstrukce a pokusné modely

Zhruba od roku 2000 se věnuji experimentální výrobě historických oděvů.

Díky intenzivnímu výzkumu v oblasti historických krejčovských technologií, střihů, průzkumu ikonografie a dalších zdrojů jsem schopná zrekonstruovat vzhled našich předků z různých sociálních vrstev a časových období. Nejvíce se věnuji období vrcholného středověku a raného novověku. Díky bohatým zkušenostem tak vytvářím modely, které odpovídají aktuálním vědeckým výzkumům a po dlouhou dobu tak mohou doplňovat různé typy expozic.

Oděv podle portrétu Polyxeny z Pernštejna byl realizován v roce 2012 pro výstavní projekt Pernštejnové a jejich doba v týmu s odbornou restaurátorkou textilu Janou Trskovou. Pro oděv byla podle originálního obrazu vyhotovena na zakázku hedvábná látka s požadovaným raportem. Náročné bylo také vyhotovení ručně paličkované krajky podle zachyceného vzoru či zhotovení soupravy šperků galvanizované mikroskopickou vrstvou skutečného zlata. Model je v současné době k vidění na státním hradě Pernštejn.

Malá kolekce oděvů z počátku 14. století pro Trenčianské múzeum v Trenčíně - uherský magnát, zbrojnoš a lučištnik. Ve spolupráci s Ing. Jindřichem Figurou jsme připravili v letech 2018 - 2019 kompletní oděvy, obuv, výzbroj a výstroj pro tři postavy / exponáty pro instalaci Matúšovské věže. Soubor byl zpracován ve dvou případech zcela ručně (voják, lučištník) a v jednom případě kombinovanou technikou (magnát - strojní úprava střihových okrajů, částečné prošití vnitřních švů strojně, ostatní ručně).

Další reference: Muzeum v Soběslavi (dva vojáci z Třicetileté války)

Více fotografií naleznete v portfoliu (fotogalerii)!

rekonstrukce polyxena z pernstejna 05 rekonstrukce polyxena z pernstejna 06 rekonstrukce polyxena z pernstejna 07 rekonstrukce polyxena z pernstejna 042018 magnat02