Jelikož se mi v emailové schránce sešlo několik přání, zda bych nezařadila do blogu původní návod na ušití středověkých spodků, zařazuji ho v lehce aktualizované podobě s pozdravem všem fanouškům, kteří si o něj napsali.
Tento střih byl publikován ve starých verzích příručky Medieval Tailor´s Assistant od Sarah Thursfield. Kniha byla opakovaně dotiskovaná a upravovaná, až byl ze současné verze zcela vypuštěn.
Důvodem bylo pravděpodobně to, že tento střih byl vytvořen autorkou pokusně podle vzhledu této oděvní součástky na dochovaných obrazových pramenech z období 1200 - 1400. Opticky výsledený tvar připomíná vzhled bruch zachycený iluminátory velmi věrně. Postup, který zde připojuji, je výsledkem opakovaných pokusů. Nejedná se o rekonstrukci původního šicího postupu, jelikož se prádlo tohoto typu téměř nezachovalo. Všechny užívané stehy jsou však ze středověku známé.
foto: Václav Kořínek a fotoarchiv autorky
Materiál:
- lněné plátno, bílé nebo nebělené, šíře 150 cm, spotřeba cca. kolem 1 m – nakoupit můžete např. zde nebo zde
- lněné nitě, bílé nebo nebělené (nejdostupnější a příjemné na práci jsou od zn. Hagal)
Postup měření:
1) Do pasu si zavážeme tkaloun nebo stužku. Změříme si od této stužky vzdálenost od pasu do výše kolen - to nám určí délku bruch. Délka může být lehce proměnlivá, záleží na vás a na obrázcích, které si vezmete jako vzor.
2) Změříme si obvod pasu - zkráceno na OP - a to ve výši stužky.
3) Změříme si od stužky vpředu ke stužce vzadu rozkrok (odborně řečeno SED) a to tak, aby to neřezalo - takže volněji.
4) Výše vložený obrázek si vytiskneme nebo přemalujeme a doplníme následující údaje: na boční stranu dopíšeme údaj SED (měření - bod 3); na střední přerušovanou čáru sečteme cifry 1/2 OP (měření - bod 2) a 2x délku nohavice (měření - bod 1) - obrázek zobrazuje jen jednu polovinu výsledného obdélníku, ale vaše číslo bude označovat délku dílu celkovou.
Postup šití:
1) Vystřihneme si jeden velký obdélník podle střihu (délka: 1/2 OP (měření - bod 2) a 2x délku nohavice (měření - bod 1); šíře: SED (měření - bod 3)), pásek (délka OP + 30 cm x cca. 12 cm) a dva trojúhelníky (vzniklé přestřižením čtverce 10 x 10 cm).
2) Trojúhelníky našijeme na jeden z delších okrajů a to na vzdálenost cca. 1/4 OP od středu obdélníku. Vznikne z nich klínek na bocích. K prošití použijeme přední steh kombinovaný se zadním.
3) Obdélník přeložíme po délce a sešijeme okraje bruch a to od čtverců, které opět odsadíme jako při přišívání v postupu šití - bodě 1. Na konci nohavice necháme rozparek cca. 10 - 15 cm. Začistíme okraje založením švového přídavku jeden přes druhý a prošitím obnitkovacím nebo předním stehem.
4) Kraje nohavic a rozparky dvakrát založíme a prošijeme obnitkovacím nebo předním stehem.
5) Přišijeme pásek do pasu od středu jedné strany. Ve středu nám zbydou založené konce k protažení šňůrky. Na pásku prostřihneme ve stejné vzdálenosti otvory a začistíme půlsmyčkovým stehem. Okraj můžeme i jednoduše zahnout, aby byl pevnější. (Otvory můžete udělat i před našitím pásku pokud tušíme, kam je potřebujeme umístit.)
6) Opaskem protáhneme tkaloun či šňůru dělanou technikou lucet, pletením na prstech a podobně.
navazování nohavic - foto: Václav Kořínek